English

Clubture

Uvođenje reda u udruge - Poticajno okruženje ili nadzor civilnog društva?

14.10.2016

U sklopu programa Centra znanja za društveni razvoj, Mreža Clubture je tokom 2014. i 2015. pripremila istraživačko-zagovarački rad Uvođenje reda u udruge - Poticajno okruženje ili nadzor civilnog društva?. Publikacija koju su uredili Tomislav Domes i Katarina Pavić uz stručni prilog Krune Kardova u relaciju stavlja temeljne vrijednosti i ciljeve državne strategije za poticanje razvoja civilnog društva te mjere aktivne politike prema udrugama i drugim organizacijama civilnog društva koje provode institucije vlasti i drugi bitni akteri u okviru sustava.

Publikacija je objavljena u tiskanom i pdf obliku i moguće ju je preuzeti na ovom linku.

 

 

Povod za istraživanje i rad proizašao je iz provedbe reforme okvira za djelovanje civilnog društva započete 2012. godine. Taj je proces donio postroženje procedura, povećanje administrativnih zahtjeva te jačanje mehanizama kontrole i samokontrole udruga i drugih organizacija. Stroža pravila smanjila su prostor za fleksibilnost u upravljanju organizacijama, planiranju i izvedbi programa te su primorale organizacije na povećanje administrativnih kapaciteta, ali i proizvele strah od mogućih pogrešaka i sankcija.

Rad polazi od vrijednosnog okvira ustanovljenog Ustavom, zakonima i javno iskazanim određenjem države prema razvoju snažnog civilnog društva: mjere aktivne politike prema organiziranom civilnom društvu trebaju biti usmjerene na jačanje slobode govora, poticanje okupljanja i slobodnog udruživanja građana. Cilj rada je postaviti okvir i stručnu podlogu za zagovaračka nastojanja platforme Clubture i partnerskih organizacija na koje se izravno odnose mjere ove javne politike.

Rad obuhvaća pregled razvoja navedenih mjera, kao i najvažnije trendove reforme u provedbi. U drugom dijelu uvršteni su empirijski uvidi o organizacijama civilnog društva na primjeru nezavisne kulture, uključujući njihove kapacitete te iskustva, mišljenja i stavove vezane za ove teme, prikupljeni pomoću ankete i fokusnih grupa. Treći dio daje pregled stručnih pojmova iz različitih područja društvenih znanosti koji nude moguća objašnjenja pozadine, uzroka i metoda ograničavanja djelovanja civilnog društva. Četvrti dio predstavlja tri kratke studije slučaja koje reflektiraju problematiku ograničavanja djelovanja civilnog društva u Hrvatskoj.

U prilogu se nalaze (1.) kratki pregled doprinosa mreže Clubture u procesima javnih savjetovanja o pojedinim elementima reforme i (2.) cjelovit istraživački izvještaj o provedenim fokusnim grupama na temu iskustava upravljanja organizacijama civilnog društva u području kulture.